Witam na moim skromnym blogu o przedsiębiorczości

Jestem magistrem zarządzania i chciałbym zająć się consultingiem, a więc pomocą dla firm w prowadzeniu przedsiębwzięcia. W swoim pierwszym poście chciałem zamieścić link do opracowanego przeze mnie budżetu przepływu gotówki.

Budżet przepływu gotówki

Jest to dokument w przedsiębiorstwie w którym umieszcza się informacje o przychodach i wydatkach w formie zestawienia zawierającego sumy poszczególnych transakcji w taki sposób aby pokazać stan środków na koniec okresu. Okresem w przyjętej kalkulacji jest 1 miesiąc. W razie potrzeby można sporządzać budżety na krótsze okresy np. tygodnie, dni, względnie na dłuższe okresy.

Pierwszy arkusz zatytułowany "Dobra kondycja" przedstawia kalkulacje dla stopniowo rozwijającego się przedsiębiorstwa. Widać tutaj że stan środków na koniec miesiąca jest zawsze dodatni i rośnie wraz czasem od 4800zł do 62640zł

Drugi arkusz "Wymaga kredytowania" przedstawia sytuację gdzie zaplanowane wydatki przekroczą środki dostępne w firmie (w postaci środków w kasie i środków przechowywanych na rachunku bankowym). W tej sytuacji należy rozważyć możliwość posiłkowania się kredytem na ok. 1000zł w miesiącu marcu i wrześniu (byłby mógł to być kredyt krótkoterminowy na od 3 do 6 miesiący).

Trzeci arkusz "Posiada środki" w komórce B3 (tej pomarańczowej) ma wpisane środki pozostałe do dyspozycji firmy ze wcześniejszych okresów jej działalności. Mogą to być zyski z poprzedniego roku. W tej sytuacji kondycja firmy jest nadal dobra, ponieważ dysponuje ona pieniędzmi którymi można sfinansować obciążenia w przeciągu roku.

Jako ostatnie moje słowo dodam, że rzadko się zdarza aby firma rozpoczynała działalność od braku jakichkolwiek środków na początek roku. W praktyce w dwóch pierwszych zakładkach wykorzystano tzw. "budżet zerowy", który sporządza się aby sprawdzić czy występują takie miesiące, w których będzie trzeba zmagać się z deficytową działalnością. Bliższy rzeczwistej kalkulacji jest budżet w 3 zakładce, w którym w pomarańczowej komórce (B3) widnieje zapis 5000zł - są to pieniądze z poprzedniego rozliczenia.

Komentarze